sesli panelci sesli chat

مؤسسات آموزشی را باید در شمار سازمان هایی دانست که نیازمند فضای درخور و مناسب خاص خود هستند. هر چند آموزش صحیح رکن اصلی محیط های آموزشی است اما جامه عمل پوشاندن به این مهم، نیازمند فضایی است که آموزش در آنهمراه با آرامش و امنیت محقق گردد.

فضاهای آموزشی نیازمند رعایت استانداردهایی است که آموزش را به شکلی مطلوب ممکن سازد. تعداد کلاس ها، مساحت مکفی آنها، نور مناسب و سایر موارد از جمله نکاتی است که در گام نخست باید با ریزسنجی و دقت رعایت شود. این در حالی است که دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی به شکلی خاص به فضاهایی نیاز دارد که ورای کلاس های آموزشی و فضای اداری است. این فضاها شامل سالن های مجهز مطالعه، سالن ها و زمین های ورزشی، خوابگاه دانشجویان و سایر ساختمان هایی است كه دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی را نسبت به سایر سازمان ها ممتاز می کند. در اینجا به بخشی از این امکانات ساختمانی و فضاهای موجود در پردیس فارابی اشاره می شود.

 

1- سردر اصلی

در همه سازمان ها معماری سردر ورودی شناساننده هویت و کارکرد آن سازمان است. طراحی سردر اصلی پردیس فارابی دانشگاه تهران در سال 1380 با تلفیق نماد حوزه علمیه قم و دانشگاه تهران (محراب و کتاب) آغاز شد. سازه آن از نوع بتن آرمه نمایان و شامل چهار یال بتنی، هر یک به دهانه 5 متر و ارتفاع 10 متر است و در مجموع بیانگر پیوند دین و دانش است. این سازه در سال 1381 به بهره برداری رسید.

 

 

 

2- فضای سبز

با توجه به شرایط آب و هوای گرم و خشک قم و نقش فضای سبز و گیاهان بر آرامش روانی انسان ها، تلطیف هوای محیط و ایجاد و حفظ فضای سبز یکی از اولویت های اساسی پردیس فارابی است. در حال حاضر وسعت تقریبی فضای سبز پردیس برابر شش هکتار (55 درصد) مساحت سایت اصلی پردیس است. برای صرفه جویی در مصرف آب نیز از سیستم آبیاری قطره ای و مکانیزه در بخش اعظم این فضا استفاده شده است.

 

 

 

3- ساختمان دکتر ضیائی بیگدلی

این ساختمان در سال 1353 با زیربنای 5500 مترمربع در دو طبقه به بهره برداری رسیده و قدیمی ترین ساختمان پردیس است. در سال 1368 بنای یک طبقه و به مساحت 200 مترمربع به آن افزوده شده است. در حال حاضر بخش عمده این ساختمان مورد استفاده دانشکده مهندسی است. این ساختمان شامل فضاهای اداری، اتاق کار اساتید، کلاس های درس، تالار فرهنگ و... است و به منظور رفاه حال جانبازان و معلولان به یک دستگاه آسانسور مجهز گردیده است.گفتنی است تالار فرهنگ به عنوان بزرگ ترین تالار پردیس با ظرفیت 600نفر در این ساختمان قرار دارد که در سال 1393 به بهره برداری رسیده است.

 

 

 

4- ساختمان دانشکده حقوق

این ساختمان در سال 1376 با زیربنای 1350 مترمربع در دو طبقه به بهره برداری رسیده است. کلاس های درس و سالن دفاع از پایاننامه های دانشکده حقوق در این ساختمان قرار دارد.

 

 

 

5- ساختمان مرکزی

این ساختمان در سال 1382 با زیربنای 3250 مترمربع در چهار طبقه به بهره برداری رسیده است. در طبقه همکف آن دانشکده حقوق، در طبقه اول آن حوزه ریاست و بخش اداری دانشکده حقوق و در طبقات دوم و سوم حوزه های معاونت های علمیو اجرایی استقرار یافته اند. این ساختمان از طبقات همکف از طریق راهرو ارتباطی به ساختمان دانشکده حقوق و در طبقه دوم به ساختمان حوزه ریاست، روابط عمومی و تالار استاد مطهری متصل شده است.

 

 

 

6- حوزه ریاست و سالن جلسات

این ساختمان با زیربنای 470 مترمربع به صورت دو سوله مجزا در سال 1386 به بهره برداری رسیده است. یکی از سوله ها با زیربنای 200 مترمربع به حوزه ریاست پردیس اختصاص دارد و از دستگاه فن کوئل برای سرمایش و گرمایش آن استفاده می شود. سوله دوم با زیربنای 270 مترمربع به سالن جلسات (تالار استاد مطهری) اختصاص دارد که شامل سالن اصلی جلسات 70 نفره و اتاق های انتظار است و از سیستم پکیج برای سرمایش و گرمایش آن استفاده شده است.

 

 

 

7- ساختمان کتابخانه مرکزی و انفورماتیک و مرکز آموزش های الکترونیکی

این ساختمان در سال 1381 با زیربنای 3420 مترمربع به بهره برداری رسیده است که شامل تالارهای مطالعه، مخزن کتاب، مرکز آموزش های الکترونیکی، مرکز انفورماتیک و... می باشد.

اسکلت ساختمان از نوع بتنی با نمای آجری بوده و از سیستم چیلر و هواساز برای سرمایش و گرمایش آن استفاده می شود.

 

 

 

 

8- ساختمان تالارهای پردیس

این ساختمان در سال 1381 با زیربنای 1025 مترمربع در دو طبقه به بهره برداری رسیده است که شامل دو تالار (تالار امام خمینی(ره) با گنجایش 280 نفر و تالار دکتر کی نیا با گنجایش 130 نفر) و مرکز مشاوره است. اسکلت آن از نوع بتنی با نمای آجری بوده و از سیستم چیلر و هواساز برای سرمایش و گرمایش آن استفاده می شود.

 

 

9- سلف سرویس

این ساختمان در سال 1378 با زیربنای 2250 مترمربع در یک طبقه به بهره برداری رسیده است که شامل سالن های غذاخوری جداگانه برای اساتید و کارکنان، دانشجویان پسر و دختر، سالن طبخ غذا، انبارهای نگهداری مواد غذایی، سردخانه، سالن ظرفشویی، اتاق کارکنان، بوفه و سرویس های بهداشتی است. اسکلت آن از نوع بتنی با نمای آجری بوده و از سیستم ایرواشر برای سرمایش و گرمایش آن استفاده می شود.

 

 

10- خوابگاه ها

پردیس فارابی دارای سه خوابگاه برای برادران و دو خوابگاه برای خواهران است.

خوابگاه پسرانه دانش: 3350 مترمربع، 4 طبقه، 64 اتاق با گنجایش 300 نفر.

خوابگاه پسرانه اندیشه: 3350 مترمربع، 4 طبقه، 64 اتاق با گنجایش300 نفر (جنب خوابگاه دانش).

خوابگاه پسرانه حکمت (س): 1753 مترمربع، 3 طبقه، 37 اتاق با گنجایش 200 نفر.

خوابگاه خواهران- حضرت معصومه (س): 3750 مترمربع، 3 طبقه، 66 اتاق با گنجایش 307 نفر.

خوابگاه خواهران- حضرت زهرا(س): 4300 متر مربع، 3 طبقه، 75 اتاق با گنجایش 370 نفر.

 

 

 

 

11- مسجد امام علی (ع)

این ساختمان در سال 1384 با زیربنای 750 مترمربع به بهره‌ برداری رسیده است که شامل شبستان اصلی، آبدارخانه، ایوان مسقف، سرویس های بهداشتی و وضوخانه است.

 

 

 

 

12- سالن ورزش 22 بهمن

این ساختمان در سال 1382 با زیربنای 700 مترمربع به بهره برداری رسیده است که شامل یک سالن سرپوشیده دارای کف پوش و مناسب برای ورزش های والیبال، بسکتبال، بدمینتون و فوتسال، سکوی 100 نفره تماشاچیان، فضای اداری رختکن و سرویس های بهداشتی است.

 

 

13- مجتمع ورزشی شهدای پردیس فارابی

این مجتمع، سالنی سرپوشیده با زیربنای 2600 مترمربع است که دارای زمین استاندارد فوتسال، والیبال، هندبال، بسکتبال، بدمینتون، کشتی، وزنه برداری، بدن سازی، تجهیزات ورزشی، بخش اداری، کلاس های تدریس، جایگاه 220 نفری همراه با سرویس های بهداشتی، حمام و رختکن است. زمان بهره برداری کامل این مجتمع سال 1387بوده است.

 

 

 

 

14- زمین چمن مصنوعی و پیست دوچرخه سواری

این فضا شامل دو زمین چمن مصنوعی استاندارد در ابعاد 25×40 مترمربع دارای سیستم روشنایی با نورافکن همراه با جایگاه تماشاگران به ظرفیت 40 صندلی و پیست دوچرخه سواری دراطراف زمین چمن است. زمان بهره برداری از این مجموعه آبان 1392 بوده است.

 

 

 

 

15- زمین چمن طبیعی

پردیس دارای زمین چمن طبیعی فوتبال در ابعاد 54×90 مترمربع است. این زمین دارای مخازن سیستم پمپاژ آب برای آبیاری زمین و فضای روباز آسفالته ورزشی با 2200 مترمربع همراه با پیست دو و میدانی است. زمان بهره برداری از این مجموعه سال 1382بوده است.

 

 

16- استخر سرپوشیده (در حال ساخت)

استخر سرپوشیده با زیربنای 1800 مترمربع در ابعاد 12×25 مترمربع دارای سونا، جکوزی، کافی شاپ، رختکن، سرویس بهداشتی که عملیات ساختمانی آن از تابستان 1393 آغاز شده است.

 

 

17- ساختمان جدید دانشکده مدیریت و حسابداری

با توجه به محدودیت فضاهای آموزشی پردیس به علت افزایش بسیار تعداد دانشجویان، به ویژه در رشته های دانشکده مدیریت و حسابداری، مدیریت پردیس به ساخت بنایی پنج طبقه با معماری و تجهیزات مدرن با زیربنای 5600 مترمربع اقدام کرده است. این ساختمان از پاییز 1393 تکمیل و با آغاز به کار آن،افزون بر انتقال دانشکده مدیریت و حسابداری به این محل و رفع نیازهای این دانشکده، فضای آموزشی مورد نیاز سایر دانشکده ها نیز از محل سابق دانشکده مدیریت تأمین شده است.

گفتنی است این ساختمان علاوه بر فضاهای اداری و کلاس، دارای چند سالن مخصوص جلسات، به ویژه جلسات دفاع از پایان نامه های تحصیلات تکمیلی است.

 

 

 

 

18- آزمایشگاه زبان و رایانه

این آزمایشگاه دو منظوره مجهز به 40 کابین مجزای متصل به اینترنت است. هر کابین شامل یک دستگاه رایانه به همراه گوشی و تجهیزات مورد نیاز برای برگزاری کلاس های آموزش زبان است. این آزمایشگاه برای برگزاری کلاس های آموزش زبان، رایانه و هر دوره و یا کارگاه آموزشی که کاربر همزمان با مدرس دوره نیاز به دسترسی به رایانه و اینترنت دارد، قابل استفاده است.

 

 

 

 

19- یادمان شهدا

یکی از فضاهای مقدس پردیس فارابی که در مرکز محوطه پردیس قرار گرفته است، یادمان شهدا است. این یادمان به منظور گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ایران زمین، به ویژه شهدای دانشگاه و همچنین شهدای گمنام ایجاد شده است.

 

 

پردیس فارابی، با تقدیم 14 شهید، در دفاع مقدس ملت ایران سهیم بوده است. از این میان، دو نفر از کارکنان پردیس (شهید صفرعلی گائینی و شهید احمد دهقانی آرانی) و 12 نفر از دانشجویان پردیس بوده اند که با تقدیم صمیمانه ترین درودها به روح بزرگ آنها، نام این عزیزان درج می شود:

1. شهید علی دلاوری؛ 2. شهید عبدالله جاوید؛ 3. شهید محمدحسن محمدی؛ 4. شهید محمدباقر نادم شفیعی؛ 5. شهید مجتبی نافه؛ 6. شهید مرتضی جلالیان؛ 7. شهید محمدرضا زارعیان؛ 8. شهید میرمرتضی زمانی ثانی؛ 9. شهید محمود موحدی؛ 10. شهید مهدی رغبتی؛ 11. شهید مرتضی شفیعی؛ 12. شهید رحیم بیناتی.

گفتنی است در آذرماه 1391 پیکر مطهر یکی از شهدای گمنام تشییع و در پردیس به خاک سپرده شد و یادمان شهدا بر مزار این شهید گمنام بنا شده است.

 

آدرس پستی :

ایران،  قم،  بلوار دانشگاه (کیلومتر 5 جاده قدیم تهران)،  پردیس فارابی دانشگاه تهران

  آدرس پست الکترونیکی: president.farabi@ut.ac.ir

  کد پستی : 3718117469

  صندوق پستی : 357

  شمـاره تلـفن مستقیم : 36166100 (025-0098)

takipçi satın al

takipçi satın al, instagram takipçi,instagram ucuz takipçi

instagram takipçi beğeni gibi tüm sosyal medya hizmetlerinden faydalanmak üzere gönül rahatlığı ile alışveriş yapabileceğiniz site https://www.takip2018.com/