پردیس فارابی دانشگاه تهران - مرکز بهداشت و مشاوره
sesli panelci sesli chat

 

 

اطلاعيه بيمه تكميلي دانشجويان و جدول خدمات مربوطه

 

به اطلاع می رساند کليه دانشجويان در تمامی مقاطع می توانند در صورت تمایل به عضویت در بیمه تکمیلی درمان، و باتوجه به شرايط زیرو جدول خدمات پیوست تا تاریخ 15/09/94 با مراجعه به امور دانشجويي دانشکده/پردیس نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

1-داشتن بیمه پایه (خدمات درمانی، تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح)

2-پرداخت سرانه هر نفر در سال 2.880.000 ريال

 

 


 

 

مرکز بهداشت

 

مرکز بهـداشت و مشــاوره پردیس فارابی به منظور تأمین سلامت و فراهم کردن امکانات لازم برای ارائه خدمات بهداشتی به دانشجویان و کارمندان و اساتید از مهر ماه سال 1382 فعالیت خود را آغاز نموده است تا بتواند با فراهم نمودن فضایی امن و سالم از بهداشت تا مشاوره در حد نیازهای ابتدایی ، مشکلات بهداشتی و مشاوره ای دانشجویان و کارمندان و اساتید را مرتفع گرداند. مدیریت فعلی این مرکز با سرکار خانم معصومه رفعتی راد است.

 

شرح وظایف مرکز بهداشت:

1- پایش سلامت دانشجویان جدید الورود در بدو ورود به دانشگاه.

2- پایش قد و وزن دانشجویان و کارکنان.

3- هماهنگی در خصوص سمپاشی کلیه ساختمانهای پردیس.

4- هماهنگی در خصوص بازدید های بهداشتی

5- کنترل کارت بهداشت نیروهای خدمات و آشپزخانه

6- دریافت دفترچه بیمه برای دانشجویانی که فاقد هرگونه دفترچه بیمه باشند.

 

 

 

مرکز مشاوره

 

تغییر و تحولات پیچیده جامعه امروز باعث بغرنج تر شدن روابط اجتماعی شده اند . دانشجوی جوان ما ، با ورود به دانشگاه در معرض مجموعه ای از پیچیدگی های تحصیلی و ارتباطی و اجتماعی می شود . سازگاری با این شرایط و رفع تنش و نگرانیهای موجود مستلزم کسب مهارتهای اساسی در زمینه های مختلف می باشد . این مهارتها با افزایش توانمندی های شناختی ، اجتماعی و شخصیتی دانشجویان ، موفقیت آنان را در زمینه های تحصیلی و شغلی آینده تضمین می کند.

بسیاری از جوانان با برخورداری از راهنمایی های مشاوره ای می توانند با کسب باورهای منطقی و واقع بینانه و شناخت توانایی های بالقوه و رشد اعتماد به نفس توان مقابله با شرایط مختلف را در خود افزایش دهند و به عنوان جوانانی کارآمد ، مستقل و تصمیم گیرنده زندگی حال و آینده خود را ترسیم نمایند .

ازدواج در زمره ی پیچیده ترین روابط انسانی است، زیرا كه در آن تعاملی عمیق میان فرهنگ، قواعد اجتماعی و كشش و جاذبه های فردی صورت می گیرد و به این دلیل ازدواج دارای ابعاد متفاوت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و بین فردی است این فرایند بقدری مهم و تاثیر گذار است كه شما حتی در مطالعات ادیان به تاكیدات آن بر امر ازدواج و سلامت خانواده توصیه های بی شماری می خوانید. در این زمینه دین اسلام نیز بر امر ازدواج تاكید بسیاری دارد و در آیات و روایات بسیار بر امر ازدواج و پیوند زناشویی و تحكیم خانواده سفارشات خاصی دارد.

از جمله این سفارشات و دستورات، 2 حدیث از پیامبر اسلام صلوات الله علیه می باشد كه فرموده اند:

"خداوند هیچ بنایی را محبوب تر از امر ازدواج نمی داند. و در عبارت دیگری نیز ازدواج را سنت خود دانسته اند."

اما نكته مهم این است كه با توجه به تاكیدات دینی، فرهنگی و اجتماعی به امر ازدواج چرا در این حوزه باز ما شاهد آمار روبه افزایش طلاق، جرایم و دعاوی خانوادگی می باشیم؟

جواب این سوال تا حدی مشخص است. نسل گذشته ی ما برای ورود به زندگی خانوادگی و ازدواج كردن از طریق تجارب خاص و آداب و رسوم فرهنگی خود پیروی می كردند كه این آداب و رسوم و خرده فرهنگ ها اگر چه بعضاً دارای برخی اشكالات خاص بود اما در حوزه انتقال تجارب یك نسل به نسل بعدی تا حدودی موفق عمل می كرد، اما امروزه نسل جوان گاه بدون توجه به تجارب و آداب و رسوم گذشته، خواستار بدست آوردن این تجارب از طریق منابعی دیگر می باشند و كمتر دوست دارند شیوه موفق یا شكست خورده والدین را دوباره امتحان كنند.

با آگاهی نسبت به این روند، مراكز مشاوره و دفاتر آسیب های اجتماعی، مراكز مناسبی می باشند تا نسل جوان تجارب، آداب و رسوم و شیوه صحیح انتخاب و آشنایی را یاد بگیرند و شیوه آموزش رسمی جایگزین آموزش غیر رسمی برای پاسخگویی به نیاز نسل جوان امروز قرار گیرد.

بنابراین لزوم واقع بینانه‌تر نگاه كردن به امر آموزش در دوران ما بسیار ضروری است. در دورانی كه برای علوم مختلف و حتی رانندگی و گرفتن گواهینامه، صدها آئین نامه و گذراندن دوره ها و شیوه های صحیح مطالعه در این امر و مهارت آموزی لازم می باشد برای امر ازدواج كه یك عمر زندگی كردن با فرد دیگر و تربیت نسل انسانی است هیچ آموزشی را لازم و ضروری نمی شماریم باید تغییراتی را در این شیوه تفكر ایجاد كرد و این امر میسر نمی شود مگر با مطالعه، تحقیق از سوی متخصصان این حوزه و همت و همكاری مادی و معنوی از سوی مسئولین اجرایی. امید است در این راستا كه مركز مشاوره در حوزه تخصصی گام برداشته، شرایط لازم و موثر در این زمینه برای دانشجویان عزیز فراهم گردد..

 

معرفی و خدمات مرکز مشاوره

دفتر مشاوره دانشجویی پردیس فارابی از آذر ماه سال 1382 کار خود را آغاز نموده است . مرکز مشاوره شعبه پردیس فارابی در حال حاضر با حضور مشاوران بالینی و مدد كاران اجتماعی آماده سرویس دهی به مراجعین (اعم از دانشجو و کارمند و اساتید محترم ) می باشد.

 

خدمات مشاوره ای

خدمات مشاوره ای برحسب نیاز مراجعان در بخشهای مختلف ارائه می شود.

الف – مشاوره عاطفی– روانی

ب – مشاوره خانوادگی

ج – مشاوره ازدواج و زناشویی

د – مشاوره تحصیلی و...

یكی دیگر از خدمات مشاوره راه اندازی دفتر مشاوره و ارتقای تحصیلی است که از سال 89 و با ورود دانشجویان سال 89 آغاز به کار نموده است. از جمله فعالیتهای مهم این دفتر پیگیری وضعیت تحصیلی دانشجویان است.

 

 

 

 

 

دفتر مشاوره و ارتقای تحصیلی

 

خانواده مهمترین نهاد تربیتی و تأمین کننده نیازهای روحی و اجتماعی هر فرد می باشد، حل بسیاری از مسائل روزمره دانشجویان که در فضای مستقل از خانواده بدنبال تحصیل علم و معرفت هستند از طریق والدین و ارتباط و تعامل مناسب با آنان امکان پذیر است. اطلاع یافتن خانواده ها از وضعیت آموزشی، روانی، رفاهی و . . . فرزندان در دوران دانشجویی و ارتباط آنان با مسئولان دانشگاه می تواند موجب ارتقای سطح فکری، علمی و اخلاقی این قشر و جبران کاستی ها و پیشگیری از هر گونه آسیب گردد. دفتر مشاوره و ارتقای تحصیلی بعنوان یکی از واحدهای تابعه معاونت دانشجویی پردیس فارابی دانشگاه تهران با هدف ایجاد پل ارتباطی و بهره مندی از توان خانواده‌ها موجب ارتقای سلامت روحی و روانی و تحصیلی دانشجو در دوران دانشجویی می گردد. تلاش ما بر این است تا با تشکیل مثلث ارتباطی دانشجو، خانواده و استاد موجب ارتقای سطح فکری- علمی دانشجویان درطول دوران تحصیل و پیشگیری ازآسیب های اجتماعی، روانی و... درعرصه ی علم و فرهنگ باشیم.

 

اهداف اصلی:

-کمک به ارتقای تحصیلی دانشجویان

- تدوین برنامه های پیشگیری از افت تحصیلی

- کنترل افت تحصیلی دانشجویان دارای مشکلات تحصیلی و شناسایی دلایل افت تحصیلی دانشجویان

- پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی دانشجویان و ارتقای سلامت روان.

 

اهداف فرعی:

- تقویت نظرات خانواده ها و افزایش حس مسوولیت پذیری نسبت به وضعیت تحصیلی دانشجویان، افزایش تعامل خانواده ها با دانشکده و مرکز مشاوره‌ی دانشجویی

- استفاده از پتانسیل اعضای هیئت علمی ، به ویژه اساتید محترم راهنما جهت کارآمدی تحصیلی دانشجویان

- یکپارچه سازی و هماهنگی بیشتر خدمات مشاوره و خدمات آموزشی

 

شرح وظایف:

1-تعامل با خانواده

2-تعامل با اساتید راهنما

3-سایر فعالیتهای بهداشت روانی

 

خدمات قابل ارائه:

1-برگزاری همایش، كارگاههای آموزشی جهت دستیابی به اهداف دفتر مشاوره و ارتقای تحصیلی

2-پاسخ گویی به سؤالات روانشناختی و آموزشی به صورت حضوری و یا تلفنی

3-ارائه مشاوره روانشناختی به ویژه مشاوره تحصیلی به دانشجویان

4-برقراری ارتباط با سایر قسمت های دانشگاه جهت تسهیل در حل مشکلات دانشجویان در حد امكان

5-ارجاع به مراكز مشاوره دانشگاه تهران در صورت نیاز به منظور حل مشکل

6-برگزاری جلسات با معاونین ،مدیران آموزشی و پیگیری موارد طرح شده

7- ارایه خدمات مددكارانه

8-ارسال پیامك برای دانشجویان ، اساتید و والدین ویژه مناسبتها

9-پیگیری وضعیت دانشجویان دارای افت تحصیلی جهت ارتقای تحصیلی

 

در حال حاضر دفتر مشاوره در ساختمان بالای تالار کی نیا همه روزه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 آماده پذیرش مراجعین می باشد و مراجعین می توانند با تعیین وقت قبلی از خدمات مرکز مشاوره استفاده نمایند

 


- وب سایت مركز مشاوره دانشگاه تهرانhttp://counseling.ut.ac.ir

- وب سایت دفتر مركزی مشاوره وزارت علوم www.iransco.org

قم: جاده قدیم قم تهران – بلوار دانشگاه – پردیس فارابی دانشگاه تهران کد پستی 3718117469

تلفن : 36166150- 36166357- 36166359 - 025

در صورت نیاز، این مرکز آماده پاسخگویی به سوالات شما از طریق پست الکترونیکی می باشد .

Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس پستی :

ایران،  قم،  بلوار دانشگاه (کیلومتر 5 جاده قدیم تهران)،  پردیس فارابی دانشگاه تهران

  آدرس پست الکترونیکی: farabi@ut.ac.ir

  کد پستی : 3718117469

  صندوق پستی : 357

  شمـاره تلـفن مستقیم : 36166100 (025-0098)