sesli panelci sesli chat

برگزاری اولین نشست هم اندیشی با عنوان"ضرورت و راهکارهای تشکیل انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان"

تاریخ : 28 / 11 / 96  - كد خبر: 96112801

 

28 بهمن ماه اولین نشست هم اندیشی با عنوان" ضرورت و راهکارهای تشکیل انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان" به همت جمعی از دانش آموختگان حوزه بین الملل به میزبانی پردیس فارابی دانشگاه تهران در تالار شهید مطهری از ساعت 14- 17 بعد از ظهر در استان قم برگزار شد.

این نشست با حضور جناب دکتر محمد منصور نژاد از انجمن علمی مطالعات صلح ایران و جناب دکتر طباطبایی از هیت علمی محترم حقوق بین الملل پردیس فارابی دانشگاه تهران و اساتید محترم از دانشگاههای افغانستان و دانش اموختگان حوزه بین الملل افغانستان به بررسی موضوع نشست پرداختند.

بعد از تلاوتی آیاتی از قرآن مجید جناب محمد علی امینی به نماینده ازدانشجویان بین الملل پردیس فارابی دانشگاه تهران حضور اساتید و دانش آموختگان حوزه بین الملل افغانستان را خیر مقدم عررض نمودند.و در ادامه جناب محمد مهدی باقری از اعضای جامعه دانش آموختگان حوزه بین الملل افغانستان بعنوان مجری کارشناس ضمن اشاره به محورهای نشست به مفهوم صلح از منظر روابط بین الملل و حقوق بین الملل اشاراتی نمودند.

در ابتدا دکتر منصور نژاد به وضعیت صلح بعد از جنگ جهانی اشاره کردند و همچنین اهمیت جنگ را مورد اقبال رسانه ها دانست واز بی توجهی جامعه جهانی به مقوله صلح اشاره کرد. وی از تشکیل انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان استقبال کرد ایشان معتقد بودند با توجه به اینکه صلح یک مفهوم میان رشته ایی است از سایر رشته ها از قبیل روانشناختی، جامعه شناختی،رشته های مرتبط با محیط زیست و جغرافیا دعوت شود .

در ادامه جناب دکتر طباطبایی مطالعات صلح در جهان را حرکتی جدید دانستند که با عناوین مختلف مطرح می شود و خاطر نشان کردند که مطالعات صلح رشته ای جداگانه ایی دارد و صلح دارای ابعاد مختلفی دانستند و ایشان افزودند صلح راباید از درون آغاز کرد و بسیاری از معضلات و مشکلات جامعه را ناشی از عدم صلح درونی دانستندو سایر مشکلات داخل کشور چون اختلاف اقوام ومذاهب را نیز ناشی از عدم صلح درونی دانستند.

استاد حیدری از اساتید دانشگاه افغانستان ضمن تشکر و قدردانی ازز دایر کنندگان نشست خاطرنشان کردند که جامعه اسلامی از حالت تعادل خارج شده اند زیرا که جهان اسلامی یک سری مفاهیم و گزاره های برجسته شده اند که این مفاهیم با جهاد، جنگ و خشونت برجسته شده اند . این مسئله باعث شده است که در جهان اسلام از مفاهیم صلح و ثبات فاصله بگیریم و مفاهیمی که صلح و همزیستی مسالمت آمیز را ترویج می کند.

استاد یارمحمد باقری از اساتید دانشگاه مزارشریف در ادامه به نهادهای دولتی صلح مثل شورای عالی صلح پرداختند وهمچنین درخصوص سایر نهادها غیر دولتی اشاره داشتندو وجود چنین نهادهای را برای افغانستان بسیار ضروری دانستند.

استاد عالمی از دانشگاه خاتم النبین افغانستان به پیشینه جنگ در افغانستان پرداختند عالمی خاطرنشان کرد از حدود 120 موسسه تحصیلی خصوصی در افغانستان پروژه سازماندهی شده و برنامه ریزی شده جامع که تحت عنوان صلح باشد هنوز در افغانستان شگل نگرفته است. ودر ادامه ایشان از تشکیل کمیته ها و کمسیون ها برای ریشه یابی به مشکلات صلح و موانع آن اشاره کردند.

و در پایان نشست جناب استاد اختر سلطانی مشاور در ولسی جرگه اشاره کردند بعد از جنگ جهانی دوم به پایان می رسد جمعی گرد هم امدند که علل جنگ ها را مرزهای جهانی دانست و علل جنگ هایی داخلی را قدرت و ثروت دانستند و ایشان خاطرنشان کردند که به نهادهای صلح بویژه شوروای عالی صلح افغانستان پرداختند ایشان علاوه به پروسه صلح به نقض و ضعف های این نهاد پرداختند که این نهاد تاکنون موفق نشدند صلح را برای مردم افغانستان به ارمغان بیاورند.

 

..::  بازگشت به صفحه اخبار  ::..

استفاده از این خبر با ذکر منبع "پردیس فارابی دانشگاه تهران" مجاز است.

 

آدرس پستی :

ایران،  قم،  بلوار دانشگاه (کیلومتر 5 جاده قدیم تهران)،  پردیس فارابی دانشگاه تهران

  آدرس پست الکترونیکی: president.farabi@ut.ac.ir

  کد پستی : 3718117469

  صندوق پستی : 357

  شمـاره تلـفن مستقیم : 36166100 (025-0098)