sesli panelci sesli chat

بازدید گروهی از اساتید پردیس فارابی از مراکز اسلامی و فرهنگی کشورهای گرجستان و آذربایجان

تاریخ : 19 / 6 / 96  - كد خبر: 96061901

 

هیاتی از اساتید پردیس فارابی دانشگاه تهران با برنامه ریزی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس در چهار روز اقامت خود در گرجستان از مراکز زیر دیدن کردند:
1. بازدید از موسسه آل البیت ع شهر تفلیس وابسته به دفتر آیت الله سیستانی (تاسیس سال 2004): در این بازدید ابتدا کتابخانه و سالن جلسات و مرکز زبان گرجی مورد بازدید قرار گرفت و پس از آن با آقای فائق نبی اف معاون موسسه و آقای نامیک حاجیف ازمسئولان وزارت علوم گرجستان جلسه ای برگزار شد.

وی به گزارش فعالیتهای موسسه پرداخت و گفت چون مسلمانان و شیعیان این کشور اکثرا آذری هستند و در مدارسشان هم به زبان آذری درس می خوانند نمی توانند وارد دانشگاه ها که تدریس در آنها به زبان گرجی است، شوند؛ از این رو بخشی از کار ما تدریس زبان گرجی به مسلمانان است. 165 نفر در موسسه درس خوانده اند که بسیاری از آنها وارد دانشکاه ها شده اند. چاپ 42 شماره مجله جهت معرفی آموزه های شیعه و اسلام، برگزاری جلسات در مناسبت های مذهبی و ساختن مسجد امام حسین (ع) و ضریح امامزاده سیدلر و بیمارستان در شهر مارنیولی که مرکز شیعیان آذری گرجستان است، از جمله فعالیتهای این موسسه است.

2. بازدید از مجمع جهانی اهل بیت (ع) شهر مارنیولی (تاسیس سال 2003): برگزاری مراسم اعیاد و وفیات وچاپ مجله اهل بیت ع و کلاس های درس در مساجد و تربیت مبلغ و اعزام آنها برای تبلیغ و اعزام مردم برای زیارت حرم امام رضا ع و حضرت معصومه س و عتبات عالیات در عراق از جمله کارهای این مرکز است.

ده ها مبلغ دینی و صد ها دانشجو با این مرکزدر راستای ترویج اندیشه اهل بیت (ع) مرتبط هستند.

مرکز زینب ع بخش خواهران مجمع جهت فعالیت زنان شیعه دایر هست.
3. بازدید از مدرسه امام رضا ع وابسته به جامعه المصطفی در مارنیولی (تاسیس سال 2006)

دردیدارهای مذکور، هیات اساتید پردیس ضمن گزارش مختصری از معرفی ظرفیت های پردیس فارابی بر ضرورت تحصیل مسلمانان در علوم اسلامی و دیگر علوم و حضور در مراکز علمی و اجرایی کشور گرجستان تاکید کرد و آمادگی خود را برای پذیرش دانشجویان کشور گرجستان اعلام نمود.

4. بازدید از دانشگاه دولتی تفلیس و بخش ایران شناسی آن و جلسه با پروفسور نومادی بارتایا رییس کرسی ایران شناسی: دکتر برتایا ابتدا علاقه خود نسبت به فرهنگ ایران و ایرانیان را ابراز کرد و پس از آن به معرفی خود و تحصیلاتش در ایران و کارهایی که در مورد فرهنگ ایران و ترجمه آثار فارسی مانند کتابهای سعدی و حافظ و مولوی و رودکی به زبان گرجی و نوشتن و انتشار هشت سفرنامه درباره ایران پرداخت.

وی در ادامه به وضعیت دانشگاه های گرجستان اشاره کرد و خواستار ارتباط بیشتر دانشگاه های ایران و گرجستان شد.

5. بازدید از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جلسه با آقای کامرانفرد رایزن ایران: در این جلسه ایشان ابتدا اطلاعات مبسوطی درباره گرجستان و وضعیت مسلمانان بیان کرد و از همکاری علمی با دانشگاه تهران استقبال کرد. در ادامه هیات ایرانی ضمن معرفی اعضا، از زحمات رایزن در برنامه ریزی سفر هیات اساتید تشکر کرد و آمادگی خود را برای همکاری در زمینه برگزاری همایش و دیگر فعالیتهای علمی اعلام نمود.

6. بازدید از مراکز فرهنگی و تاریخی گرجستان: شهر شیعه نشین مارنیولی، شهر تاریخی مذهبی مسختا، شهر سنگی اوپلیستیخه، پل صلح، مجسمه مادر، نارین قلعه، مسجد جامع تفلیس.

هیات اساتید در مسیر بازگشت به ایران از شهر گنجه و باکو نیز دیدن کردند. مقبره نظامی گنجوی در شهر گنجه، و حرم حضرت بی بی هیبت یا فاطمه صغری خواهر امام رضا (ع) ، شهر قدیمی باکو و قلعه ها و مساجد آن، خیابان شهیدان، پارک مشاهیر و روستای مذهبی نارداران از جاهایی بود که در دو روز اقامت در باکو مورد بازدید قرار گرفت.

گفتنی است این سفر با هزینه شخصی اساتید صورت گرفته است.

 

..::  بازگشت به صفحه اخبار  ::..

استفاده از این خبر با ذکر منبع "پردیس فارابی دانشگاه تهران" مجاز است.

 

آدرس پستی :

ایران،  قم،  بلوار دانشگاه (کیلومتر 5 جاده قدیم تهران)،  پردیس فارابی دانشگاه تهران

  آدرس پست الکترونیکی: farabi@ut.ac.ir

  کد پستی : 3718117469

  صندوق پستی : 357

  شمـاره تلـفن مستقیم : 36166100 (025-0098)