sesli panelci sesli chat

یازدهمین کنفرانس ملی و نخستین کنفرانس بین‌المللی بینایی ماشین و پردازش تصویر در پردیس فارابی دانشگاه تهران برگزار شد

تاریخ : 30 / 11 / 98  - كد خبر: 98113001

 

به گزارش روابط عمومی پردیس فارابی دانشگاه تهران؛ پس از ده دوره برگزاری موفق کنفرانس بینایی ماشین و پردازش تصویر ایران، یازدهمین کنفرانس ملی و نخستین کنفرانس بین‌المللی بینایی ماشین و پردازش تصویر با همکاری انجمن بینایی ماشین و پردازش تصویر ایران صبح روز سی ام بهمن ماه 1398 در پردیس فارابی دانشگاه تهران در شهر قم برگزار شد.
سخنرانی دکتر علیرضا محمدرضایی، رئیس پردیس فارابی دانشگاه تهران و رئیس این کنفرانس، دکتر سوریانی رییس انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر ایران، دکتر بابک نجار اعرابی دبیر کمیته علمی کنفرانس از بخش های افتتاحیه صبح امروز کنفرانس بود.
دکتر محمدرضایی در یازدهمین کنفرانس ملی و نخستین کنفرانس بین‌المللی بینایی ماشین و پردازش تصویر برگزاری این همایش در پردیس فارابی دانشگاه تهران در شهر قم را به فال نیک گرفت و گفت: امیدوار هستیم پردیس فارابی دانشگاه تهران با بهره گیری از تکنولوژی و مسائل روز بتواند در برنامه ها و اهداف توسعه ای خود گام های بلندی بردارد.
وی با اشاره به ضرورت بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین و پردازش تصویر تصریح کرد: روز گذشته متخصصان نقشه برداری ایران در عرض 7 دقیقه 13 هزار تصویر و فیلم را با بهره گیری از پهباد انجام داده و از کل فضای مجموعه تصویر برداری کردند.
رییس پردیس فارابی دانشگاه تهران تاکید کرد: استفاده از این ظرفیت و تکنولوژی می تواند در مدیریت منابع آبی و فضای سبز نیز بسیار راهگشا باشد.
رییس یازدهمین کنفرانس ملی و نخستین کنفرانس بین‌المللی بینایی ماشین و پردازش تصویر با اشاره به دریافت سالانه چندین هزار اصله نهال از شهرداری ها و منابع طبیعی ابراز امیدواری کرد: با بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین و پردازش تصویر بتوانیم بر اساس استانداردهای لازم محیط زیست و فضای سبز موجود را احیا و مدیریت و از هدر رفت منابع آبی جلوگیری کنیم.
در ادامه، دکتر محسن سوریانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در یازدهمین کنفرانس ملی و نخستین کنفرانس بین‌المللی بینایی ماشین و پردازش تصویر از دست اندرکاران برگزاری این کنفرانس قدردانی کرد و از استقبال قابل توجه صاحبنظران برای ارائه مقاله به این کنفرانس خبر اد.
وی با اشاره به برخی فعالیت های این انجمن طی گذشت 15 سال از تاسیس آن ادامه داد: به صورت منظم دو کنفرانس توسط انجمن با همکاری دانشگاه های مختلف کشور برگزار می شود.
دکتر سوریانی افزود: خوشبختانه انجمن، کنفرانس های خود را تا چند سال آتی نیز پیش بینی و برنامه ریزی نموده است.
رییس انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر تصریح کرد: این انجمن یک مجله "آی اس سی" رتبه "A"تخصصی دارد که مورد تایید وزارت علوم است و از مجلات برتر کشور محسوب می شود.
دکتر سوریانی از استقبال صاحبنظران برای ارائه مقالات خود به کمیته علمی این کنفرانس خبر داد و گفت: شاخه های دانشجویی انجمن در دانشگاه های مختلف به کمک دانشجویان تاسیس شده و اکنون در دانشگاه های تهران، امیرکبیر، علم و صنعت، گیلان و شاهرود .....شاهد فعالیت شاخه دانشجویی هستیم.
وی خواستار حضور علاقمندان، دانشجویان و اساتید برای قبولی مسئول شاخه دانشجویی و نظارت بر آن شد و اظهار داشت: برگزاری انتخابات هیات مدیره جدید انجمن در اوایل اردیبهشت سال اینده صورت می گیرد که این انتخابات هر سه سال یک بار انجام می شود.
دکتر سوریانی با دعوت از افراد فعال در این زمینه برای عضویت در انجمن از ارائه اطلاعات لازم در خصوص این موضوع در سایت انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر خبر داد.
رییس انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر یکی از مسائل مهم انجمن را کسب مرجعیت علمی در حوزه "ام وی آی پی" برشمرد و گفت: تا کنون تولیدات زیادی در این خصوص انجام شده است اما خلاء مرجع برای تایید و حصول اطمینان خریدار از کاربردی بودن محصول یکی از نواقص و موانع موجود به شمار می رود.
وی خاطر نشان کرد: کسب مرجعیت برای انجمن به منظور ممیزی شدن تولیدات به نفع مصرف کننده است. با برقراری ارتباط خوب بین شرکت ها و موسساتی که در این زمینه فعالیت می کنند نیز شاهد اثربخشی وکارآمدی بیشتر خواهیم بود.
دکتر سوریانی در پایان خواستار ارائه راهکار، پیشنهاد و ایده های مفید توسط علاقمندان در این راستا شد.
سپس، دکتر بابک نجار اعرابی دبیر علمی این کنفرانس از برگزاری نخستین دوره این کنفرانس در سال 1379 سخن گفت و افزود: اولین دوره این کنفرانس در دانشگاه بیرجند برگزار شد و تا کنون یکسال در میان نیز در حال برگزاری است.
وی در قیاس این کنفرانس با سایر کنفرانس های برگزار شده تصریح کرد: واقعیت این است که کنفرانس تخصصی بینایی ماشین و پردازش تصویر با تمرکز بر روی یک حوزه در جایگاه بهتری برای تضارب آرای متخصصان قرار دارد.
استاد تمام دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس فنی دانشگاه تهران در ادامه خاطر نشان کرد: اوایل برگزاری کنفرانس ها در ایران معمولا از نوع همایش های بزرگ بود، اما بعد از گذشت مدت نسبتا کوتاهی نیاز به کنفرانس های تخصصی تر احساس شد.
دکتر نجار اعرابی با اشاره به تخصصی شدن تدریجی حوزه های دانشی از کنفرانس بینایی ماشین و پردازش تصویر به عنوان نخستین کنفرانس تخصصی شکل گرفته در ایران یاد کرد و اظهار داشت: این حوزه حوزه بسیار مهمی است.
دبیر علمی یازدهمین کنفرانس ملی و نخستین کنفرانس بین‌المللی بینایی ماشین و پردازش تصویر، تصویر و ویدیو را جز سیگنال هایی معرفی کرد که حاوی اطلاعات زیاد بوده و ما نیز به شدت نیازمند استفاده از تصاویر برای درک اطراف خود هستیم.
وی افزود: با توسعه صنعت کلی کامپیوتر و آی تی، دانش و تکنولوژی این صنعت نیز توسعه پیدا کرده است بنابراین میتوانیم ادعا کنیم ماشین های ما تا حدودی می تواند درکی از تصویر و صحنه پیدا کنند.
دکتر نجار اعرابی گفت: محققانی که در این حوزه ها و حوزه های مرتبط با آن کار کنند می توانند ابزار های حوزه بینایی ماشین و پردازش تصویر را توسعه دهند.
وی در پایان به ارائه گزارش و آمار مقالات ارسال شده به این کنفرانس پرداخت.
در حاشیه این کنفرانس، دکتر کاظم فولادی استادیار دانشگاه مهندسی پردیس فارابی دانشگاه فرهنگیان با اعلام اینکه این کنفرانس هر دو سال یک بار به همت انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر ایران و یک دانشگاه معتبر ایرانی برگزار می شود گفت: امسال اولین دوره بین المللی این کنفرانس در حال برگزاری است.
وی به بخشی از اهداف این کنفرانس شامل ایجاد محیطی برای طرح و ارائه‌ی آخرین یافته‌ها در حوزه‌ی بینایی ماشین و پردازش تصویر، آشنایی پژوهشگران و متخصصین این حوزه با یکدیگر و مباحثه و تبادل نظر، فراهم شدن محیطی برای آشنایی دانشجویان و علاقه‌مندان با متخصصان این حوزه و موضوعات به‌روز این زمینه، گسترش زمینه‌های پژوهشی مربوط به این حوزه از طریق بسط شبکه‌ی محققان، گسترش رابطه‌ی صنعت، بازار و جامعه با دانشگاه از طریق طرح زمینه‌های کاربردی مرتبط و حضور شرکت‌ها و نهادهای مرتبط در کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های جانبی کنفرانس، گسترش تعاملات بین‌المللی در حوزه‌ی بینایی کامپیوتری و پردازش تصویر اشاره کرد.
دکتر فولادی خاطر نشان کرد: این کنفرانس مطابق روال دوره‌های گذشته محلی برای ارائه‌ی آخرین یافته‌های پژوهشگران و مباحثه پیرامون ایده‌های آنها در حوزه‌ی بینایی ماشین و پردازش تصویر است و متخصصان و پژوهشگران برای ارائه‌ی ایده‌های جدید و آخرین دستاوردهای خود به این کنفرانس دعوت شده اند.
دبیر اجرایی یازدهمین کنفرانس ملی و نخستین کنفرانس بین‌المللی بینایی ماشین و پردازش تصویر تصریح کرد: طبق روال دوره‌های گذشته‌ی این کنفرانس، مکاتبات لازم برای نمایه‌سازی مقالات در IEEE Xplore و ISC انجام شده است و پس از نهایی شدن مجوزهای مربوطه اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وی در پایان افزود: در حال حاضر موافقت رسمی بخش ایران IEEE اخذ شده است. مقالات پذیرفته شده به زبان انگلیسی، پس از طی مراحل مربوطه در برای نمایه شدن در IEEE Xplore ارسال خواهند شد.
این کنفرانس با برگزاری پنل ها و کارگاه های تخصصی، ارائه مقالات و برپایی نمایشگاه ادامه دارد.

 

..::  بازگشت به صفحه اخبار  ::..

استفاده از این خبر با ذکر منبع "پردیس فارابی دانشگاه تهران" مجاز است.

 

آدرس پستی :

ایران،  قم،  بلوار دانشگاه (کیلومتر 5 جاده قدیم تهران)،  پردیس فارابی دانشگاه تهران

  آدرس پست الکترونیکی: president.farabi@ut.ac.ir

  کد پستی : 3718117469

  صندوق پستی : 357

  شمـاره تلـفن مستقیم : 36166100 (025-0098)